خانه / مقالات آموزشی / جنس و متریال پیچ و مهره و واشر

جنس و متریال پیچ و مهره و واشر

متریال های متنوعی برای تولید پیچ و مهره و واشر استفاده می شوند. از آهن کم کربن گرفته تا فولاد، استیل و تیتانیوم. حتی پیچ و مهره های پلاستیکی نیز ساخته شده و کاربری خود را دارند. برخی از این متریال ها به زیر شاخه ها و گرید های مختلف نیز دسته بندی می شوند که اندکی تفاوت ساختاری و در نتیجه تفاوت تنسایل و ویژگی های فیزیکی دارند. علاوه بر این برخی متریال های پیچ و مهره معمولا با آبکاری های مختلف که جهت بالا بردن مقاومت سطحی آنها می باشد عرضه می گردند. جنس پیچ و مهره یکی از معیارهای بسیار تعیین کننده در استحکام، تنسایل، مقاومت خوردگی، مقاومت دمایی و در واقع مهمترین ویژگی ذاتی پیچ و مهره هاست.

متداول ترین متریال استفاده شده برای تولید پیچ و مهره و واشر عبارتند از:

فولاد با پوشش روی (Zinc-plated steel)

این ماده فولاد کم کربنی است که برای موارد عمومی و معمولی مورد استفاده قرار می گیرد. پیچ های با این متریال نسبتا ارزان هستند و به جهت مقاومت در برابر خوردگی متوسطی که دارند برای استفاده در محیط های خشک و محیط داخل ساختمان مناسب هستند. رنگ این نوع از اتصالات بسته به نوع فرایند ساخت، در دو رنگ مایل به آبی و زرد موجود است.

فولاد گالوانیزه شده با روش غوطه وری گرم (Hot-dipped galvanized steel)

فولاد گالوانیزه شده با روش غوطه وری گرم، دارای یک پوشش روی ضخیم تر است تا مقاومت در برابر خوردگی بهتری داشته باشد. این نوع از متریال پیچ و مهره، برای استفاده در فضای باز مناسب است و به دلیل ضخامت این پوشش، پیچ ها و واشر های گالوانیزه شده، تنها برای استفاده در کنار پیچ های گالوانیزه شده سازگاری دارند. این پوشش معمولا پرداخت نهایی خشن و رنگ خاکستری خسته کننده ای دارد.

فولاد ضد زنگ (Stainless steel)

فولاد ضد زنگ، مقاومت در برابر خوردگی خوبی ارائه می دهد. پیچ و مهره با این جنس برای استفاده در فضای باز و کاربرد های دریایی مناسب است، اما گران تر از فولاد گالوانیزه شده است.

فولاد با پوشش کروم و نیکل (Chrome and nickel plated steel)

متریال پیچ و مهره این نوع از فولاد با پوشش کروم و نیکل دارای ظاهری صاف و براق است. این نوع از پوشش، مقاومت در برابر خوردگی در حد متوسط ارائه می دهد.

برنج و برنز (Brass and bronze)

برنج و برنز از آلیاژ های مس هستند که مقاومت خوبی در برابر خوردگی دارند. گرانتر از فولاد هستند و معمولا برای موارد تزئینی استفاده می شوند. رنگ آنها میتواند به صورت قابل توجهی متفاوت باشد.

آلیاژ فولاد (Alloy steel)

آلیاژ فولاد، بسیار سخت است و همراه با پوشش اکسید سیاه و روغن، یا یکی از آنها می باشد. مقاومت در برابر خوردگی در این نوع متریال ناچیز است.

درباره ی شرکت جویشگر

همچنین ببینید

قلاویز و حدیده چیست ؟

قلاویز و حدیده ابزاری برای تراشیدن دنده های پیچ است . از این ابزار در …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *