خانه / مقالات آموزشی / تفاوت و مقایسه پیچ و مهره آهن و خشکه

تفاوت و مقایسه پیچ و مهره آهن و خشکه

بررسی تفاوت و مقایسه پیچ و مهره آهن و خشکه می‌تواند اطلاعات ارزشمندی در اختیار ما بگذارد که هم در انتخاب محصول و هم در متصل کردن قطعات مختلف به یکدیگر بسیار مهم هستند. در هر صورت نوع متریال به کار گرفته شده در پیچ های آهنی تفاوت محسوسی با پیچ خشکه یا همان پیچ فولادی دارد و این باعث می شود که مشخصات فنی آنها هم تغییر کند. از طرف دیگر طراحی در نظر گرفته شده برای پیچ ها می تواند کاربرد آنها را در صنایع مختلف تحت تاثیر قرار دهد.

با این تفاسیر در ادامه مطلب سعی می کنیم که به بررسی تفاوت و مقایسه پیچ و مهره آهن و خشکه بپردازیم تا این دو نوع محصول را از ابعاد مختلف با یکدیگر مقایسه کنیم.

تفاوت و مقایسه پیچ و مهره آهن و خشکه

پیچ و مهره خشکه یعنی چه؟

استفاده از لفظ خشکه در مورد تجهیزات و آهنی به معنی استفاده از فولاد خشک در ساختار آنهاست که نشان‌دهنده کربن به کار گرفته شده در تولید آلیاژ است. در حال حاضر ما گریدهای مختلفی از فولاد آلیاژی داریم که با توجه به نوع و مقدار کربن استفاده شده در آن ها دسته بندی می شود. به عنوان مثال پیچ و مهره خشکه در سه کلاس ۸ با گرید فولاد آلیاژی ۸.۸، کلاس ۱۰ با گرید فولاد آلیاژی ۱۰.۹ و در نهایت کلاس ۱۲ با گرید فولاد آلیاژی ۱۲.۹ در بازار موجود است.

در مورد گرید اعلام شده برای پیچ و مهره خشکه می‌توان به دو نکته مهم اشاره کرد. در وهله اول هر چه عدد کلاس فولاد بزرگتر باشد یعنی استحکام کششی بالاتری دارد و در حقیقت پیچ و مهره مورد نظر سخت و در عین حال شکننده می شود. از طرف دیگر عدد صحیح هر کدام از آنها ضرب در عدد ده میزان تحمل وزن آنها را نشان می دهد که برای کلاس ۱۲ در حدود ۱۲۰ کیلوگرم است.

 پیچ و مهره آهنی یعنی چه؟

در این محصولات از آهن معمولی با درصد کربن بسیار پایین استفاده شده که باعث می‌شود بسیار نرم و انعطاف‌پذیر بوده و توانایی تحمل وزن آن نسبت به پیچ و مهره خشک کمتر باشد. استفاده از پیچ و مهره آهنی از این جهت اهمیت دارد که به هنگام وارد آمدن تنش و لرزش احتمال شکستن آنها بسیار کم است و از طرف دیگر روند تولید آنها ساده تر است که باعث می‌شود با یک محصول ارزان مواجه باشیم.

تفاوت و مقایسه پیچ و مهره آهن و خشکه

حالا با توجه به توضیحی که برای پیچ و مهره آهن و خشکه داشتیم می توانیم آنها را از جهات مختلف با هم مقایسه کنیم. در وهله اول پیچ و مهره فولادی استحکام بالاتری دارد و به همین دلیل انتخاب بهتری برای صنایع سنگین و پیشرفته مانند تولید خودروهای سنگین و همچنین اجرای سوله و دکل های مخابراتی است. در ضمن در مورد اجرای اسکله و در پروژه‌های بزرگ دریایی هم می‌توان از آنها استفاده کرد.

اما در طرف مقابل پیچ و مهره آهنی بیشتر برای کاربردهای معمولی مانند اتصال قطعات در صنایع خودروسازی یا حتی ساخت تجهیزات منزل استفاده می شوند. نکته دیگری که در مورد پیچ و مهره آهنی وجود دارد این است که به راحتی تغییر رنگ می دهد و در برابر شرایط خورنده بسیار ضعیف است. اما پیچ و مهره فولادی اگرچه نسبت به شرایط خورنده ضعیف است، اما وجود عناصر آلیاژی به مقاومت بیشتر آن کمک می کند. در ضمن می توان هر دو نوع پیچ و مهره را با روکش گالوانیزه در بازار پیدا کرد که طبیعتاً مقاومت آنها را در برابر خوردگی بالا میبرد.

درباره ی شرکت جویشگر

همچنین ببینید

ابزار تعمیر رزوه

رزوه چیست؟ رزوه به شیارهایی گفته می­شود که به وسیله­ دستگاه­های صنعتی بر روی سطح …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *